Kategorizohen | Entertainment , Featured

Gjetja Field Paintball parë në botë

(E para në një seri multi-pjesë.)

Shumica e të gjithë duke luajtur paintball sot është të paktën kalimthi njohur me historinë e si Bob Gurnsey, Charles Gaines dhe Hayes Noel konceptuar idenë e një lojë të mbijetesës, gjetën pistoletën shënuar Nelspot që lejoi ata për të vënë idetë e tyre në veprim dhe pastaj, ne Qershor 27 të vitit 1981, u largua në pyjet e New Hampshire dhe ka luajtur ndeshjen e parë të paintball.

Kjo loja e parë kishte 12 lojtarë dhe të përdoret një format që do të ishte krejtësisht i panjohur për këdo duke luajtur ndeshjen e sotme: çdo lojtar ka punuar me veten e tyre, duke u përpjekur për të kapur flamujt nga stacionet përhapur në të gjithë pyje; secili kishte mundësinë për të eliminuar të tjerët.

Dhe sigurisht, Richie Bardhë është përjetësuar si fitues i asaj lojës së parë, shkëlqyeshëm poshtër nëpër pyje, të mbledhur të gjithë flamujt e tij dhe jo një të shtënë.

Ne e dimë aq shumë për origjinën e paintball - të cilët krijuan atë, çfarë pajisje është përdorur, se si lojë është luajtur, i cili luajti dhe kush fitoi. Ajo që ne nuk e kanë njohur deri më tani është se ku se loja e parë u luajt.

Ne e dimë se çfarë shtet - New Hampshire. Ne e di edhe atë qytet (Henniker - e vetmja Henniker në botë, btw). Por deri më tani, askush, me përjashtim të atyre dymbëdhjetë lojtarët e parë dhe një gazetar nga Sports Illustrated, e dinte se ku në Henniker loja aktuale e parë u luajt. Askush nuk ka qenë në gjendje për të shkuar sy në pyje, të marrë frymë në ajër të historisë, e shohin terrenit ose të vërtetë të parashikoj se çfarë do të duhet të ketë dukej si atje me 12 djema duke luajtur një lojë krejtësisht të re.

Kjo seri artikujsh do detaj rruga mjaft e ndërlikuar mora në ri-zbuluar vendndodhjen e atë fushë të parë. Por së pari, vetëm një pak shpjegim: Unë nuk jam duke shkuar për të zbuluar vendndodhjen e saktë në këtë seri artikujsh (edhe pse çdokush që dëshiron për të bërë kërkime që kam bërë ndoshta mund të gjeni atë vetë). Unë nuk jam plotësisht të rehatshme për të bërë gjërat në këtë mënyrë, por unë besoj se unë kam disa arsye shumë të mira për të bërë kështu dhe unë do të ndajnë ato me ju tani.

Aktualisht janë vetëm dy sportive në këtë vend që origjinën në SHBA e mirë e vjetër e A që kanë arritur rëndësi ndërkombëtare - basketboll dhe baseball. (Paintball është, sigurisht, i treti pakënduar.) Ohio feston veten si vendlindja e baseball. Massachusetts feston veten si vendlindja e basketbollit. Çdo shtet ka një Hall of Fame dhe tërheq miliona vizitorë dhe dollarë në vit. Me fjalë të tjera, një shtet që mund të pretendojnë të jetë vendlindja e një sporti ndërkombëtar arrin disa famë dhe famë.

Unë do të doja të shihja New Hampshire të bëjë të njëjtën gjë për paintball - por që me siguri nuk do të ndodhë në qoftë se fuqitë qeveritare që të jetë marrë një shije të keqe në gojën e tyre para se procesi është me të vërtetë në proces. Qindra paintballers kërkim për vendndodhjen, duke u përpjekur për të luajtur në vend, duke marrë suvenire nga vendndodhjen, nuk do të ishte një gjë e dobishme apo pozitive.

(Unë kam filluar procesin e aplikimit për një shënues në anë të rrugës historike që duhet ngritur në një vend të përshtatshëm në rrugën që shkon kaluara faqen e lojës. Unë do të keni më shumë për atë përpjekje më vonë.)

Një tjetër arsye e madhe është se vendi është aktualisht pronë private, dhe unë nuk e kanë marrë ende lejen e pronarit për të kthyer tokën e tyre në një atraksion turistik. Që duke bërë asgjë në vendin e do të kërkojë bashkëpunimin e tyre, unë mendoj se është më mirë të mos fyejnë ata në këtë fazë të hershme të lojës.

Unë shpresoj që ju të gjithë mund ta kuptojnë logjikën dhe nevojën dhe mund të ketë pak durim. Unë mendoj se ju do të gjeni historinë se si kam gjetur faqen e lojës të jetë një e interesante. Unë premtoj se unë do të zbulojë atë në kohën e duhur. Unë gjithashtu premtoj se unë do të jap të gjithë në komunitetin paintball një mundësi për të marrë pjesë në këtë projekt në mënyrë kuptimplote. Dhe tani, ne me histori!

Unë u zhvendos në Hillsboro NH disa vjet më parë dhe, duke qenë të përfshirë me paintball që nga viti 1983, unë kam qenë i njohur mirë me faktin që qyteti dera drejtë tjetër (Henniker - jo më shumë se 7 kilometra larg në largësinë më të madhe të saj) ishte ku loja e parë e kishte është luajtur. I pyetur disa vendasit në qoftë se ata e dinin ku ishte luajtur, por askush nuk ishte në gjendje për të ofruar diçka konkrete. I vendosur për të mbajtur veshët e hapur dhe gjithashtu për të filluar grumbullimin e fakteve, por nuk bëjnë asgjë më shumë se kaq.

Gjatë jetesës tim të parë të vitit në NH një historian amator në Çikago mori në kontakt me mua. Histori të gjatë të shkurtër, ai lexoi se kam jetuar në Hillsboro dhe të kërkuar për të marr ndihmën time në gjetjen e një gropë historike bar-b-sugjerim, një e ndërtuar për të festuar inaugurimin Franklin Pierce-së. Ajo dukej si një projekt interesant dhe dy prej nesh, duke punuar online, mbledhur disa informacione dhe pastaj shkova gjuetisë përgjatë brigjeve të lumit Contookook. Ai mori me tre udhëtime enden nëpër pyje, por unë në fund e kam gjetur gropë BBQ (të madhe të mjaftueshme për të gatuaj një rri tërë!). Gropë tani do të bëhet një ekspozitë paraqitur historike në një park të ri shëtitje lumi qyteti do të jetë ndërtimi. E cila është e mirë, por vështirë se ka asgjë të bëjë me paintball.

Çfarë ka të bëjë me paintball është që unë gëzuar përvojat e mia me "historinë e mjekësisë ligjore". Suksesi im në gjetjen gropë BBQ whetted oreksin për më shumë e njëjtë dhe kam vendosur që projekti i ardhshëm do të jetë gjetja e vendndodhjes ku loja e parë paintball kishte luajtur.

Gjëja e parë që bëra ishte për të marrë në kontakt me Bob Gurnsey . Me siguri ai do të di saktësisht se ku fushë ishte. (Bazuar në një lexim të librit Lionel Atwill së Survival lojë, ajo ishte gjoja në ose në afërsi të shtëpisë Charles Gaines, dhe të cilët nuk do të mbani mend se ku ishte?)

Bob ka qenë një herë në dispozicion të publikut, duke pasur kohët e fundit vënë tij Paintball Krijuesi website. Unë thye off një email dhe ai iu përgjigj pothuajse menjëherë, duke i kërkuar mua për t'i dhënë atij një telefonatë.

Ne foli në telefon për mjaft kohë, reminiscing për lojë dhe folks të ndryshme që ishin apo nuk ishin ende rreth dhe pastaj fillova të përpiqen dhe të vini trurin e tij për vendndodhjen e fushës së parë.

"Kjo ishte gati tridhjetë vjet më parë, Steve. Unë nuk jam shumë i sigurt më. "

Unë presion Bob për çdo gjë që ai mund të mbani mend: Henniker është një qytet mjaft i vogël dhe, të paktën bazuar në hartat unë kam qenë në gjendje për të marrë, nuk ka ndryshuar të gjithë se shumë në tre dekada.

Bob ofroi disa të dhëna: një herë ju kalojnë urën në Henniker, të marrë të drejtën e parë apo të dytë, të shkojnë deri në një kodër të gjatë, ku rruga kthen në fëlliqur; se ajo ishte deri një kodër; se ka pasur një fjetore kolegj ose në afërsi të strehimit nga (New England College është në Henniker) dhe se ka pasur një stërmadh! gur të drejtë nga ana e rrugës ku luajtur.

(I njëjti gur në fakt tregohet në artikullin e Sport Illustrated - kjo:

i cili ishte një tjetër e dhënë e rëndësishme që u kthye në vëmendjen time kur John Amodea prodhuar shkëlqyer e tij Historia Paintball faqen e internetit dhe të lidhura me arkivat e Sports Illustrated (ku ju mund të lexoni këtë artikull të parë në lidhje me paintball sot).

Bob gjithashtu përmendi se ai mendonte fushë ishte "në anën HILLSBORO" e Henniker dhe se toka e përdorur mund të ketë qenë një shteg skive për ski malore. (Me sa duket Charles Gaines në pronësi një dyqan të skive në zonë në një kohë.)

Armatosur me këtë informacion dhe një citim nga libri Atwill-së rreth një lojtar ", duke hedhur një qepë merzitur" në një tjetër lojtar, gruaja ime dhe unë filloi duke marrë udhëtime rrugë në Henniker, pas drejtime themelore Bob dhe në kërkim të 'boulders të mëdha' të drejtë pranë rrugës.

Duke qenë një banor kohë të gjatë i zonës, gruaja ime Karen mendoi ajo e dinte se ku fushë mund të jetë, në bazë të 'up një kodër të gjatë dhe poshtë një rrugë të poshtër, më afër HILLSBORO' dhëna. (Në afat të gjatë doli se ajo ishte afër goxha darned me supozime e saj!)

Ne kemi gjetur dhe i hedhur poshtë disa vende bazuar në faktin se vendi ishte krejtësisht e papërshtatshme për lojë, nuk ishte mjaft i madh ose nuk kanë një gur të ngjashëm me një në foto në të.

Ne e bëmë të gjeni një vend që kishte na e interesuar për një kohë mjaft - një fermë me emër të 'qepë Patch ". Një pjesë e tokës nuk përputhet me "tas" përshkrimin e lokacionit dhe ku tjetër do të gjeni një qepë merzitur por në një fermë të quajtur qepë Patch? Për fat të keq, asnjë gur në anë të rrugës.

Në rreth kohës që ne po fillon të kuptojë se gjurmë Bob u do të jetë i pamjaftueshëm, kam bërë dy kontakte të tjera - Lionel Atwill në Facebook dhe Shoqëria Historik Henniker.

Fundi i Pjesa 1 Historia vazhdon nesër!


9 Përgjigjet për të "Gjetja Paintball Field në botë e parë"

 1. 68Caliber thotë:

  Bunker-majmun - Unë nuk jam aq i sigurt se ne mund të vënë "volejboll" në të njëjtën pozitë të lartë si baseball, basketboll dhe paintball. Vetëm sayin ... :)

 2. bunker-majmun thotë:

  Volejboll u krijua më 9 shkurt 1895, në Holyoke, Massachusetts nga William G. Morgan. Pra, ka një tjetër sport krijuar amerikan.

  Unë në fakt jetoj në Henniker dhe duan që shoqëria historike qyteti është duke punuar me ju në këtë.

  Nëse jeni të ditur vendndodhjen unë patjetër do të duhet të marrë një makinë deri atje.

  Bunker-majmun

 3. Interceptorëve thotë:

  Very nice. Shikoni përpara për të lexuar më shumë.

Trackbacks / Pingbacks

 1. [...] Vend dhe na lejon të marrë një shikim vjedhurazi e një grimë e paintball history.Every vdesin paintballer zemrës duhet të kontrolloni it out dhe të shohim ku sport e doni erdhi nga. Posted në Featured Komente: No Comments [...]

 2. [...] Steve Davidson, mik të gjatë koha e jona dhe pronarit të 68caliber.com, ka qenë në një mision për të gjetur vendndodhjen e parë ndonjëherë paintball lojë mbrapa në vitin 1981 dhe ai kohët e fundit ka gjetur në fushë. Kontrolloni historinë e tij shumë interesante. [...]

 3. [...] Davidson në 68Caliber.com ka qenë i shkruar në një seri me pesë pjesë detajuar aventurën e tij në gjetjen në fushë në New Hampshire, ku paintball u luajt e parë [...]

 4. [...] Steve Davidson, mik të gjatë koha e jona dhe pronarit të 68caliber.com, ka qenë në një mision për të gjetur vendndodhjen e parë ndonjëherë paintball lojë mbrapa në vitin 1981 dhe ai kohët e fundit ka gjetur në fushë. Kontrolloni historinë e tij shumë interesante. [...]

 5. [...] Pjesa 1, Pjesa 2 Related Posts: Gjetja Paintball Fusha e parë në botë, Pjesa 2Finding me e mire e parë Paintball FieldCall në Veprim: Ndihmë për një anëtar të paintball tonë familyOn rrugore: "Reaperball" Dita AO-New Hampshire 7 / 12 / 09The Shëmbëlltyra e Bobbie Mutant Frog [...]


Lini një Përgjigju

Të jetë një tifoz histori paintball! Kontribuoni & Share Historike Highway Marker për Paintball !!

Miqtë e 68Caliber

Përkthyes

English flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagChinese (Traditional) flagPortuguese flagGerman flagFrench flag
Spanish flagJapanese flagArabic flagRussian flagGreek flagDutch flagBulgarian flagCzech flag
Croatian flagDanish flagFinnish flagHindi flagPolish flagRomanian flagSwedish flagNorwegian flag
Catalan flagFilipino flagHebrew flagIndonesian flagLatvian flagLithuanian flagSerbian flagSlovak flag
Slovenian flagUkrainian flagVietnamese flagAlbanian flagEstonian flagGalician flagMaltese flagThai flag
Turkish flagHungarian flagBelarus flagIrish flagIcelandic flagMacedonian flagMalay flagPersian flag